Rynek biurowy w Polsce 1q24 JLL - Rynek biurowy w Polsce 1q24 - regionalne rynki biurowe

Początek roku 2024 na wiodących rynkach regionalnych rozpoczął się zmniejszeniem zarówno popytu, jak i podaży.

Na rynkach regionalnych dalej przybywa pustostanów. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2024 r., odnotowano na nich współczynnik w wysokości 17,8%.

Rynek, po rekordowym roku 2023, dokonał swoistej kompensacji, w związku z czym I kwartał 2024 r. zanotował wyraźnie mniejszy popyt k/k. Jednocześnie poziom renegocjacji wyniósł 47%, a przednajmy w projektach w budowie spadły do zera.

Na rynkach regionalnych dalej przybywa pustostanów. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2024 r., odnotowano na nich współczynnik w wysokości 17,8%., na co największy wpływ miały budynki starsze niż 10 lat. Ich udział stanowił ponad 55% wakatu ogółem i powierzchnie te są długotrwale niewynajmowane. Ich udział stanowił ponad 55% wakatu ogółem i powierzchnie te są długotrwale niewynajmowane.

Pierwszy kwartał roku 2024 przyniósł obniżone zapotrzebowanie na powierzchnię biurową w polskich miastach regionalnych.

W ostatnim kwartale najwyższe wolumeny transakcji na powierzchnie biurowe miały miejsce w Krakowie (32% całkowitego popytu), Wrocławiu (18%) i Poznaniu (17%).

Najemcami, którzy wynajęli najwięcej powierzchni na rynkach regionalnych w Polsce w I kw. 2024 r. były firmy z sektora IT (29% popytu)... 

 

Więcej w raporcie JLL.

 

Pobierz raport
JLL - Rynek biurowy w Polsce 1q24 - regionalne rynki biurowe