Rynek deweloperski w aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej 1q24 JLL - Rynek deweloperski w aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej 1q24
W ostatnich 10 latach w GZM 49% oddanych do użytkowania jednostek mieszkalnych stanowiły lokale w zabudowie wielorodzinnej. Drugą najliczniejszą kategorią były domy realizowane przez indywidualnych inwestorów, w zabudowie jednorodzinnej.
W ostatnich 10 latach liczba wydawanych pozwoleń na budowę w największych miastach aglomeracji wykazywała trend rosnący. Największy szacowany zapas pozwoleń na budowę dotyczy Katowic (ok. 3,6 tys. jednostek). Sporo gotowych projektów
z ważnym pozwoleniem na budowę mają także deweloperzy w Sosnowcu (2,1 tys. jednostek). Na trzecim miejscu znajdują się Tychy (zapas pozwoleń na poziomie 1,2 tys. jednostek), dalej znajduje się Chorzów oraz Gliwice z zapasem na odpowiednio 1,0 tys. oraz 0,9 tys. lokali. W Zabrzu zapas niewykorzystanych pozwoleń jest znikomy.
Katowice wyróżniają się na tle zarówno dużych miast w Polsce, jak i na tle aglomeracji pod względem segmentacji oferty. Na koniec I kw. 2024 roku standard podstawowy, który w innych dużych miastach stanowi zwykle 60-70%, w Katowicach obejmował mniej niż 50% oferowanych mieszkań. Bardzo duży jest za to udział mieszkań z segmentu mieszkań o podwyższonym standardzie, przekraczający 40%. Natomiast w pozostałych ośrodkach aglomeracji śląskiej segment podstawowy stanowi nierzadko nawet 100% oferty. Na tle pozostałych miast wyróżnia się jednak Chorzów z 20% udziałem segmentu podwyższonego. Mieszkania o nieco lepszym standardzie niż popularny dostępne są także w Gliwicach ale stanowią one mniej niż 10% oferty.
Największą dynamikę wzrostu cen notowaliśmy w 2021 roku w związku z dużym popytem inwestycyjnym oraz w 2022 roku w związku z dynamicznym wzrostem cen spowodowanym inflacją. W minionym roku wzrost w wielu ośrodkach spowolnił, jednak wciąż był dwucyfrowy. W Katowicach średnia cena mieszkania r/r wzrosła o 13%, w Chorzowie i Zabrzu o 14%, a przeciętnie w aglomeracji o 12%. Na tym tle wyróżniają się Gliwice z 20% wzrostem średnich cen w minionych czterech kwartałach. Było to w dużej mierze związane z wprowadzeniem do sprzedaży droższych inwestycji, o podwyższonym standardzie.
Pomimo szybko rosnących cen mieszkań, dostępność mieszkań liczona jako relacja średniego dochodu do ceny 1 m² mieszkania wciąż utrzymuje się w Katowicach na najwyższym poziomie na tle pozostałych sześciu największych rynków w kraju. Wynika to z szybkiego wzrostu płac, który od 2019 roku stale nadąża za wzrostem cen mieszkań na rynku pierwotnym. Aktualnie w Katowicach za przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw można nabyć 0,82 m2 mieszkania od dewelopera. W Łodzi i Poznaniu, gdzie ceny mieszkań są najbardziej zbliżone do cen w Katowicach, jest to ok. 0,7 m2. Znacznie mniej korzystnie kształtuje się sytuacja mieszkańców pozostałych miast.
Więcej w raporcie JLL.
JLL - Rynek deweloperski w aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej 1q24