Rynek mieszkaniowy 2025 PKO BP Analizy nieruchomości - Puls nieruchomości

Potencjał popytowy drzemie w obniżkach stóp.

Zgodnie z raportem PKO BP „Puls nieruchomości”:

  • Tempo wzrostu cen mieszkań było w ostatnich latach zbliżone do tempa wzrostu wynagrodzeń i porównywalne z notowanym w innych rozwijających się gospodarkach europejskich.
  • Pod względem liczby metrów, którą możemy kupić za przeciętne wynagrodzenie, Polska w latach 2018-2023 zajmowała relatywnie niską, ale stabilną pozycję na tle innych krajów europejskich.
  • Relacja przeciętnego wynagrodzenia do przeciętnej ceny m2 mieszkania nie zmieniła się istotnie od 2018. Silnie wzrósł natomiast udział raty kredytowej w przeciętnym wynagrodzeniu – i to właśnie wysokie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych wynikające z utrzymywania wysokiego poziomu stóp procentowych NBP ciąży na dostępności mieszkań. 
  • W ujęciu regionalnym najniższą dostępnością mieszkań cechują się największe aglomeracje – do takiej sytuacji dostosowuje się oferta mieszkań, w której dominują relatywnie małe metraże. Im mniejsza miejscowość, tym więcej metrów można kupić za przeciętne wynagrodzenie. Wyjątkiem od tej reguły są niektóre ośrodki w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii cechujące się trwałą nadpodażą mieszkań o niskim standardzie na rynku wtórnym.
  • Wysokie stopy procentowe NBP są także barierą dla popytu inwestycyjnego. Obniżają relatywną atrakcyjność inwestycji w lokale na wynajem, a jednocześnie zwiększają zainteresowanie depozytami bankowymi i innymi aktywami, z których stopa zwrotu jest wprost powiązana z wysokością stóp procentowych NBP. Silna akumulacja oszczędności gospodarstw domowych w ciągu ostatnich 3 lat stanowi potencjał dla rynku mieszkaniowego w sytuacji rozpoczęcia cyklu łagodzenia polityki pieniężnej.
  • Ekonomiści PKO BP zakładają, że do końca br. stopa referencyjna NBP zostanie obniżona o 75pb, a do pierwszej obniżki (o 25pb) dojdzie w lipcu. W prognozowanym scenariuszu makroekonomicznym polityka pieniężna będzie łagodzona również w kolejnych latach. Powrót do bardzo niskich poziomów stóp procentowych z lat 2015-2021 (0,1-1,5%), sprzyjających transakcyjności rynku mieszkaniowego i wzrostowi aktywności budownictwa, pozostaje obecnie jednak mglistą perspektywą.

Więcej w Raporcie PKO BP:

 

Pobierz raport