Rynek mieszkaniowy 2024 PKO BP Analizy nieruchomości - Puls nieruchomości

Oferta dużych mieszkań w największych miastach jest ograniczona. Ich ceny za metr kwadratowy są często wyższe niż mieszkań o średniej powierzchni.

Zgodnie z raportem PKO BP „Puls nieruchomości”:

 

  • Procesy takie jak kryzys demograficzny, wzrost liczby i kurczenie się gospodarstw domowych, czy popyt inwestycyjny, skoncentrowany na małych mieszkaniach, sprzyjają oferowaniu na rynku pierwotnym mniejszych metraży mieszkań.
  • W konsekwencji oferta dużych mieszkań w największych miastach jest ograniczona. Ich ceny za metr kwadratowy są często wyższe niż mieszkań o średniej powierzchni. W Warszawie kategoria mieszkań o powierzchni 90-119 m2 jest nawet droższa (za metr kwadratowy) niż kategoria mieszkań najmniejszych.

  • Zamiana średniego mieszkania (najtańszego za metr kwadratowy) na duże stanowi znacznie większe wyzwanie finansowe niż zamiana małego mieszkania (najdroższego za metr kwadratowy) na średnie.
  • Duże mieszkania są szczególnie popularne wśród rodziców, osób o wyższych dochodach, w wieku 30-50 lat. Oferta wielkomiejskiego rynku mieszkaniowego jest niewystarczająca dla rodzin z co najmniej trojgiem dzieci. Duże rodziny preferują zakup lub budowę domu jednorodzinnego w strefie podmiejskiej.
  • Popyt na mieszkania najmniejsze jest względnie sztywny i niezależny od liczby dzieci czy dochodu. Są to z jednej strony mieszkania dla singli będących na początku kariery zawodowej, z drugiej strony są też częstym wyborem jako lokata kapitału.
  • Wraz z rosnącą liczbą dzieci widać wyraźnie silny wzrost zainteresowania mieszkaniami dużymi kosztem średnich, a w konsekwencji ograniczeń finansowych, zainteresowanie zakupem domów jednorodzinnych na przedmieściach. Relacja dom czy mieszkanie wynosi mniej więcej 50 na 50 dla rodzin z trójką dzieci.
  • Największą dynamiką wzrostu kosztów budowy w 2024 r. cechowały się mieszkania w apartamentowcach, najmniejszą domy jednorodzinne.

 

Szczegóły znajdzieście w Raporcie PKO BP:

Pobierz raport