Lipcowe spotkanie z cyklu "Porozmawiajmy o..."

W dniu 7 lipca 2022 roku odbyło się pierwsze po okresie pandemii spotkanie członków Oddziału Częstochowskiego w ramach cyklu „Porozmawiajmy o …”.

Na pierwsze spotkanie nasz Przewodniczący, Tomek Marchewka wybrał temat niezmiernie aktualny bo dotyczący omówienia kwestii związanych z wyznaczaniem stóp kapitalizacji.

Spotkaliśmy się w gronie 15 osób w sali restauracji TORI w Częstochowie. Kawa, herbata, napoje i drobne przekąski nie przesłoniły celu spotkania. Tomek przygotował dla wszystkich materiały z opisem stosowanych wzorów,  na bazie których wywiązała się merytoryczna dyskusja. Dyskutowaliśmy jak przełożyć zasady wyceny na niestabilny i trudno przewidywalny rynek, na który zdecydowanie wpływa rosnąca stopa inflacji. Zebrani, motywowani przez Tomka, podjęli się określenia zakresu stóp kapitalizacji dla reprezentatywnych sektorów rynkowych, takich jak rynek nieruchomości biurowo-usługowych, handlowych, magazynowych, przemysłowo-produkcyjnych czy mieszkaniowych. W dyskusji znaczenie miało nie tylko doświadczenie rynkowe, ale także metodyczne wsparcie kolegów z Politechniki Częstochowskiej reprezentujących naukowe podejście do tematu.

Luźna formuła spotkania, pozwalająca na wzmocnienie sił witalnych przez zamówienie indywidualnie przekąsek czy deserów sprawiła, że na zakończenie wielu z nas, mimo braku uniwersalnych rozwiązanań, w zakresie wyznaczania poziomów stóp kapitalizacji w aktualnym stanie gospodarki, deklarowało chęć dalszego analizowania tematu.

Nasz Przewodniczący udowodnił, że ma wiele energii i pomysłów, zatem nie będzie to zapewne pierwsze i ostatnie spotkanie w tym cyklu. Oby tylko nie zaistniały czynniki zewnętrzne, które mogły by zagrozić dalszym planom. Korzystajmy zatem z możliwości osobistych spotkań w realu, tak w celach integracyjnych jak i warsztatowych.

 

Relację przygotowała Elżbieta Kazimierska

Galeria